Müze Gündem

Müze Gündem – Bolu Belediyesi Eski Binası

 

Her şehrin, her beldenin simgeleşmiş yapıları vardır. Öyle ki bu yapılar o yörenin deyişlerine bile girer, insanı gülümsetir. İlimizin eski belediye binası da işte böyle bir yapıdır.

“Belediye gibi yolun ortasında durma”. Bu sözün nerden geldiğini hiç merak ettiniz mi?? Aşağıda yer alan bina plan fotoğraflarını incelerseniz görebilirsiniz. Kadı Camii, Ziraat Bankası ve İş bankası üçgeninin tam ortasındaki meydanda eski belediye binamız mevcuttur. Binanın kuzeyinden Çarşı Sokak geçmekte, güneyinde ise Kadı Camii Külliyesinin doğu tarafındaki taş kemerli geçit bulunmaktaydı.

Binanın yapım tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte binanın projesinin çizim tarihi 3 teşrinisani sene 1312 ( 15 Kasım 1896) olarak bilinmektedir.

Binanın projesi emekli miralay, Bolu Sancağı Denetçisi Hüseyin Oğlu Halit Bey tarafından çizilmiştir.

1910 yılında Hisartepesindeki Rüştiye binası yanınca okul Belediye binasına taşınmış ve okul onarılıncaya kadar bu binada derslere devam edilmiştir.

İttihad Ve Terakki Fırkasının Bolu Merkezi ve Türk Ocağı bir dönem bu binada hizmet vermiştir.

Orijinal bina 3 katlı olarak inşa edilmiştir. Daha sonra en üst katı yıkılan bina iki katlı olarak kullanılmış bir süre sonrada tamamen yıkılmıştır( resim 10).

(Kaynak, Mimar Semih DİMİCİOĞLU)

Zeynep ÖZKAZANÇ
Sanat Tarihçisi

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu