Bolu'da İz Bırakanlar

AHMET BAYSAL

 

 

BÜYÜK HAYIRSEVERİN YOLUNDA..

Bolu’muza başta eğitim ve sağlık alanında olmak üzere birçok eser bırakan,Türkiye’nin en büyük hayırseverlerinden İzzet Baysal’ın yeğeni olan Ahmet Baysal 1929 yılında Bolu’da doğdu. İlkokulu Bolu’da, ortaokul ve liseyi Galatasaray Lisesi’nde okuyan Baysal, Yüksek öğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde yaparak 1952 yılında mezun oldu. Vatani görevini yedek subay olarak Çanakkale’de yaptı. Bu görevi sırasında yürüttüğü Şehitler Abidesi’nin kontrol mühendisliği, ilk mesleki çalışması oldu. Vatani görevinin ardından amcası İzzet Baysal’ın isteğiyle- inşaat mühendisliği yerine döküm sanayisine yönelerek İzsal Döküm Sanayi AŞ’nin fabrikasında 1954 yılında işe başladı. Fabrika ile ilgili neredeyse bütün çalışmalarda amcasının yanında bulunarak, İzsal’ın ülkenin en büyük fittings üreticisi olmasında aktif rol oynadı.

Fabrikada yöneticiliğe başladıktan sonra uygulamaya koyduğu “işçilere teşvik primi sistemiyle” üretimin artmasını sağladı. Döküm sanayisinde 3 yıl süren (1975-1978) ve İzzet Baysal’ın çalışma şevkini kıran grev sürecinde “üretimi korumak” için amcasıyla birlikte mücadele verdi. Türkiye ekonomisinde ve sanayisinde yaşanan sıkıntıların aşılması için dönemin etkili gazetelerinde fikirlerini cesurca açıkladı. 1979 yılında sektörün işveren örgütü olan Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nda (MESS) yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Turgut Özal’ın yönetim kurulu başkanı olduğu sendikadaki yöneticiliği, yaşadığı görüş ayrılıkları nedeniyle, bir yıl sürdü. Döküm sektöründe dönemin en büyük firması olan İzsal’ın 1994 yılında devri ile 40 yıl süren fabrika müdürlüğü görevini noktaladı.

 

AMCASI GİBİ AZİMLİ VE KARARLI..

Amcasının birikimlerini bir vakıf aracılığıyla Bolu’ya yönlendirmesine önayak oldu. Kuruluşundan itibaren İzzet Baysal Vakfı’nın yönetiminde yer aldı. Vakfın en önemli eseri olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin kurulmasında ve Tıp Fakültesi gibi birimlerinin Bolu’ya kazandırılmasında dönemin siyasilerine karşı mücadele verdi. İzzet Baysal Vakfı’nın eğitimden sağlığa uzanan bütün yatırımların hayata geçirilmesinin her aşamasını bizzat takip etti. Büyük hayırsever İzzet Baysal’ın 2000 yılında vefatının ardından üstlendiği İzzet Baysal Vakfı’nın yönetim kurulu başkanlığı görevini halen sürdürmektedir.

Mücadele ve başarılarla dolu bir iş hayatının ardından amcası gibi kendini hayır işlerine adayan Ahmet Baysal, birçok kurum ve kuruluş tarafından taltif edildi: Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Bolu’da eğitim ve sağlık hizmetlerine katkılardan dolayı 2003 yılında “onursal doktora” unvanı; Bolu Belediye Meclisi 2008 yılında, Bolu’ya yaptığı yatırımlardan dolayı takdir belgesi verdi. Aynı yıl Türkiye Büyük Millet Meclisi Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görüldü. 2009 yılında, Bolu’ya yönelik yatırım ve çalışmalardan dolayı, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası tarafından İzzet Baysal Sosyal Sorumluluk Ödülü ile ödüllendirildi. Mudurnulular Derneği tarafından 2014 yılında onursal üyelik, Galatasaraylılar Kültür Sanat ve Spor Derneği tarafından 2015 yılında yılın kültür adamı seçildi.  Ayrıca, Belediyemiz tarafından Sümer Mahallesinde bulunan bulvara ismi verilerek kendisi onore edildi.

 

Ahmet Gökhan SERİN
Bolu Kent Müzesi Personeli

 

 

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu