Bolu'da İz Bırakanlar

Hattat Emin Barın

 

 

Babasının Oğlu…

     Hattat ve cilt sanatçısı Hâfız Mehmed Tevfik Efendinin oğlu olan Hattat Emin Barın 02 Haziran 1913 tarihinde Bolu’da doğdu. Yedi yaşındayken babasından hat öğrenmeye başladı. İlk ve ortaöğrenimini bitirdikten sonra İstanbul’a gitti. 1932’de İstanbul Muallim Mektebini, 1936’da Ankara Gâzi Terbiye Enstitüsü Resim-İş bölümünü bitirdi.

Kamil Akdik ve Necmeddin Okyay’dan hat dersleri aldı. Hat ve cilt sahasında ihtisas yapmak için Almanya’ya gönderildi. Oradayken hazırladığı Olimpiyat Kitabı ile Hamburg Kitap Sergisinde birincilik ödülü kazandı. 1939’da Leipzig’deki Kitapçılık ve Sanat Akademisine girerek kitap ciltçiliği dersleri aldı. 1943 senesinde Türkiye’ye dönerek İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde Hat ve Cilt Sergisi açtı. Daha sonra dekoratif sanatlar bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaya başladı.

 

Bolu’muzun Medarı İftiharı…

          Türkiye’nin en değerli hattatlarından olan Emin Barın, 1958 senesinde Fatih Divanı kitap cildiyle Milletlerarası Brüksel Sergisinde birincilik ödülü kazandı. 1969’da gittiği Lizbon’da su baskınında zarar gören bâzı Türk-İslam eserlerinin restorasyonunda çalıştı. 1977’de Dublin Sanat Akademisinde, 1983’te Paris’te UNESCO Genel Merkezinde, 1985’te Münster’de hat sergisi, 1986’da İslam Kültür Merkezinde ikinci defa cilt sergisi açtı. 1983’te emekliye ayrılan Emin Barın 1984’te “Ya Rahim” adlı eseriyle Türkiye İş Bankası Süsleme Büyük Ödülünü kazanarak Bolu’muzun gururu oldu.

Özellikle kûfî ve celî dîvânî yazılarında yeni yorumlarla güzel eserler verdi. Serbest anlayışa dayanarak yaptığı çalışmalarla da dikkati çekti. İslamâbâd Kültür Merkezinin yazıları, Anıtkabir’deki yazılar, Yunus Emre’nin mezar yazıları onun önemli eserlerindendir. 29 Aralık 1987 yılında ölen Emin Barın’ın 200’ü aşkın eseri vardır.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu