Bolu'da İz Bırakanlar

İZZET BAYSAL

 

 

BOLU’MUZUN BABASI BÜYÜK HAYIRSEVER İZZET BAYSAL

İzzet Baysal, 1907 yılında Bolu’nun Karaçayır Mahallesi’nde dünyaya gelmiştir. Babası Rüştiye Mektebi mezunu Memur Ahmet Canip Efendi, annesi de Bolu’nun Alpagutbey Köyü’nden Hafız Behiye Hanım’dır. İkisi erkek, ikisi kız dört çocuklu ailenin en küçük çocuğu İzzet Baysal’dır.

İzzet Baysal, ilk ve orta öğrenimini Bolu’da yapmıştır. 1926 yılında İstanbul’da Mekteb-i Sultan-i Nefise’ye (bugünkü ismi ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) kaydolur ve 1931 yılında Mimar olarak mezun olur. Dar gelirli bir ailenin çocuğu olan İzzet Baysal, 1927 yılında babasını da kaybetmiştir. Ama yılmamış, tatil aylarında ve okurken çeşitli işlerde çalışarak öğrenimini devam ettirmiştir.

Memuriyet hayatına Bolu Nafia (Bayındırlık) Müdürlüğü’nde Mimar olarak başladı. 1932 yılında birkaç arkadaşı ile birlikte Gerede İlçesi’nin imar planını yaptı.

Daha sonra Ankara’da Milli Müdafaa Vekaleti Hava Müsteşarlığı’nda Mimar olarak çalışmaya başladı. Görevi icabı Eskişehir Hava Meydanı inşaatının koordinatörlüğünü yapmıştır. 1934 yılında bu görevinden istifa eder ve Eskişehir Belediyesi’nde Fen İşleri Şefi olarak göreve başlar. Aynı yıl Eskişehir Lisesi’nde Coğrafya Öğretmeni olarak görev yapan Çanakkale’li Refika Pınar ile evlenir.

1936 yılında Ankara’da serbest olarak çalışmaya başladığını görürüz. 1939 yılında tek evlatları olan Esin dünyaya gelir.

Ankara’da Azerbaycan temsilcisi Sadri Maksudi Aral’ın ve Medine Muhafızı Fahrettin Paşanın köşk projelerini İzzet Baysal yapmıştır.

1939 yılında vatani görevini yapmak üzere Afyon’a gitmiştir ve 1942 yılında tekrar Ankara’ya dönmüştür.

Başlayıp bitirdiği inşaatlara gelince;

Ankara Etlik Veteriner Laboratuvarı, Bolu Devlet Hastanesi, Bolu Lisesi, Bolu Ziraat Bankası Evleri, Bolu Kız Enstitüsü (Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi), Bolu Kapalı Cezaevi, Bolu-Adapazarı yolu üzerindeki Melen Köprüsü inşaatı ve yol inşaatları bunlardan bazılarıdır.

1942 yılında eşi Refika Hanım vefat edince, elindeki mevcut işlerini tamamlayıp, 1943 yılında İstanbul’a gider ve Karaköy’de Perşembe Pazarı’nda sıhhi tesisat ve hırdavat üzerine çalışan bir mağazayı satın alır ve ticarete başlar. Aynı zamanda kapı kilitleri imali için küçük bir atölye kurmuştur. Ama bu O’na yetmemiş, dükkanında sattığı “boru ekleme parçaları”nın neden yerli üretilemediğine kafa yormaya başlamıştır.

İki kere Almanya’ya giderek Temper Dökümü’nün ne olduğunu araştırır, bu dökümden imal edilen boru ekleme parçalarının Türkiye’de imali için çalışmalar yapar ve neticede 1950 yılında özel teşebbüsün ilk Mekanize Döküm Fabrikası’nı kurar.

Baysal’ın çok zor şartlarda kurduğu bu fabrika üretime geçer geçmez Avrupalı Şirketler (6 büyük üretici Zürih’te bir kartel oluşturmuşlardır.) Türkiye’nin bu çiçeği burnunda kuruluşunu batırmaya çalışırlar ve Türkiye’ye yaptıkları ihracata % 40 indirim uygulamaya başlarlar. İzzet Baysal, her zaman olduğu gibi azmi, cesareti, çalışkanlığı ve sabrı ile bazı geceler fabrikada yatarak da olsa, bu işin de üstesinden gelmiştir. Hatta, 1970’li yıllarda Avusturya, Almanya, Yunanistan ve Arap ülkelerine ihracata başlamıştır

1951 yılında İzzet Baysal Döküm Sanayii Müessesesi adı altında kurulan bu fabrika, 1957 yılında bir aile şirketi haline dönüştürülmüş, İzsal Döküm Sanayii A.Ş. adı altında bugünlere kadar faaliyetini sürdürmüştür.

En büyük yardımcısı 1953 yılında yanına aldığı yeğeni Ahmet Baysal’dır. Hayatta en fazla değer verdiği kişi ise, kızı Esin’dir. 1939 yılında dünyaya gelen Esin, İstanbul Boğaziçi Koleji mezunudur. 1964 yılında aynı kolej mezunu Ankara’nın köklü ailelerinden Avundukların oğlu Cahit Avunduk’la evlenmiştir.

Esin Avunduk, babasını hiçbir zaman yalnız bırakmamış, varlığı ile zor zamanlarda babasına hep destek olmuştur. Vakfın kurucuları arasında olup, aynı zamanda Yönetim Kurulu Üyesi ve başkan vekili olarak görev yapmaktadır.

1975 yılı ortalarına kadar bizzat işlerin başında gördüğümüz İzzet Baysal, daha sonra da haftanın 3-4 günü iş yerine giderek işlerini takip etmeye başlamıştır. Gelir Vergisi’nde altın madalya ile ödüllendirilmiş, İstanbul’da Kurumlar Vergisi verenlerin ön sıralarında yer almıştır. 1986 yılında ikinci eşi Nafize Hanım’ı kaybetmiştir. 1986 yılının sonunda İzzet Baysal Vakfı’nı kurmuş ve tüm varlığını vakfına vasiyet etmiştir. 1994 yılı Eylül ayının sonunda iş hayatından çekilmiş ve çalışmalarını İzzet Baysal Vakfı’nda yoğunlaştırmıştır. 05.03.2000 tarihinde sabah saat: 07.00’de hakkın rahmetine kavuştuğunda 93 yaşında bulunmaktaydı. 08.03.2000 tarihinde hiç kimseye nasip olmayan muazzam bir kalabalıkla, kendi arzusu ve Bakanlar Kurulu kararı ile Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gölköy Kampüsündeki anıt mezarına, çok sevdiği ve her şeyini adadığı Üniversite gençliğinin kalbine defnedilmiştir.

 

İZZET BAYSAL’IN KİŞİLİĞİ

Sürekli çalışarak, zorluklar karşısında hiç yılmadan mücadele ederek memleketi Bolu’ya bu güne kadar hiç kimsenin yapmadığı, belki de yapamayacağı eğitimden sağlığa kadar çok sayıda eser kazandıran İzzet Baysal, 1994 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından “Devlet Üstün Hizmet Madalyası “ ile onurlandırılmanın mutluluğunu yaşadı.

Tasarrufa son derece önem verirdi. Hayatı boyunca israftan kaçmış ve tasarruf bilinci içinde yaşamıştır. Matbu evrakların arka yüzünü müsvedde olarak kullanmadan atmak, O’na göre israftır. O’na göre başarıya ulaşmanın yolu; azim, sabır, sebat, cesaret ve çalışmadır. Randevu yerine herkesten önce gelirdi. Her sabah gazetesini en ince teferruatına kadar okurdu. Ülke meseleleri ile yakından ilgilenirdi. Politikaya hiç karışmamıştır; fakat O’na göre ülkemiz için gerekenler yeterince yapılmamış ve de yapılmamaktadır.

Türk Sanat Müziğine meraklıydı ve büyük Üstat Münir Nurettin Selçuk’un Neredeyse tüm plak ve kasetlerini defalarca dinlemekten hoşlanırdı. Tevazu sahibiydi; bu kadar büyük hayırları yapmış olmasına rağmen kimse onun bunlarla övündüğünü görmemiştir. Az konuşup, çok iş yapardı. Bilmediğini öğrenmek, O’nun en önemli vasfıydı. Giyiminde titiz; yemesinde, içmesinde kanaatkar; gerek evinde gerek işinde tertipliydi.  O’na göre; para iyi bir dost; savaşılması gereken bir düşmandı. O nedenle o’nu yerinde ve zamanında kullanmasını bilmek gerekirdi; ‘İnsan paranın esiri olmamalıdır‘ derdi.

 

İZZET BABA’YA ŞÜKRAN

2001 yılından başlamak üzere her sene 05 Mart günü, ölüm yıldönümünde Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden idari ve akademik Personel, tüm öğrenci toplulukları, Bolu’da bulunan ilk ve ortaöğretim öğrenci, öğretmen ve idarecileri, sivil toplum örgütleri, Bolu Protokolü ve Bolu Halkı her yıl artan bir katılım ve coşku ile “İzzet Baba’sını” anmaktadırlar.

Her yıl mayıs ayının ikinci haftasında ise çeşitli etkinlikler (sergiler, konserler, yarışmalar vs) düzenlenerek İzzet Baysal Şükran Günleri kutlanmaktadır.

Ayrıca, İzzet Baysal’ın ilkelerini ve eserlerini yaşatmak, korumak ve ilerletmek içinse İzzet Baysal Vakfı kurulmuştur.  Bolu’nun en büyük ve en hareketli caddesine de Bolu Belediyesi tarafından “İzzet Baysal Caddesi” adı verilmiştir.

 

    ON ALTIN ÖĞÜT

O’na göre saadet, mutluluk ve başarının on altın anahtarı vardır,

Bolu Halkına ve gençlere hep şu unutulmaz sözleri öğütlemiştir:

Düşünmeye vakit ayır; düşünce güç için kaynaktır.
Eğlenmeye vakit ayır; eğlence gençliğin sırrıdır.
Okumaya vakit ayır; okuma bilginin pınarıdır.
Duaya vakit ayır; dua güç anlarda direnmenin desteğidir.
Sevmeye vakit ayır; sevme yaşamı tatlı kılan şeydir.
Anlaşmaya vakit ayır; anlaşma yaşama güzel bir tat verir.
Gülmeye vakit ayır; gülme ruhun güzelliğidir.
Vermeye vakit ayır; verme günün aydınlığıdır.
İşini iyi yapmaya vakit ayır; iyi işi kişiyi kendine saygın yapar.
Teşekküre vakit ayır; teşekkür yaşam pastasının kremasıdır.

 

 

İZZET BAYSAL VE VAKFININ YAPMIŞ OLDUĞU ESERLER

  

EĞİTİM TESİSLERİ

1- Bolu Belediyesi Nafize Baysal Kreşi, (donanımlı)

2- İstanbul Sarıyer Belediyesi İzzet Baysal Kreşi,

3- Bolu İzzet Baysal Anaokulu, (donanımlı)

4- Bolu Alpağutbey Behiye Baysal İlkokulu (Bolu Behiye Baysal İlkokulu olarak hizmete girmiş, sonra Behiye Baysal Anadolu Mahalli İdareler Lisesi olmuş, daha sonra Behiye Baysal Ticaret Meslek Lisesi olarak eğitim öğretime devam etmiş bir ara Otistik Çocuklar Uygulama Okulu olarak kullanılmış, sonra İmam Hatip Lisesi olarak kullanılan okul şu anda Spor Lisesi olarak hizmet  vermektedir.)

5- Bolu Seyit Köyü Mehmet Baysal İlkokulu,

6- Bolu Canip Baysal İlköğretim Okulu,

7- Bolu Atatürk İlköğretim Okulu,

8- Bolu İzzet Baysal 50.Yıl İlköğretim Okulu,

9- Bolu Behiye Baysal İlköğretim Okulu,

10- Bolu İzzet Baysal Çıraklık Eğitim Merkezi,

11- Bolu İzzet Baysal Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu (Bilgisayar donanımlı)

12- Bolu İzzet Baysal Anadolu Lisesi (donanımı ile birlikte)

13- Bolu İzzet Baysal Anadolu Lisesi Kız ve Erkek Öğrenci Yurdu (donanımı ile birlikte)

14- Bolu İzzet Baysal Anadolu Lisesi Öğretmen Lojmanları (A blok 8 daire)

15- Bolu İzzet Baysal Anadolu Lisesi Öğretmen Lojmanları (B blok 8 daire)

16- Bolu Mimar İzzet Baysal Anadolu Teknik Lise ve Endüstri Meslek

17- Bolu İzzet Baysal Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi

18- Bolu İzzet Baysal Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi Yurdu ve Defile Salonu

19- Dr. Tevfik Atay Sağlık Eğitim Merkezi

20- Emine Baysal Eğitim ve Uygulama Okulu

21- İzzet Baysal Merkez Anadolu Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi

22- İzzet Baysal Merkez Anadolu Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi Yemekhanesi

23- Canip Baysal Lisesi

24-Mehmet Baysal Uygulama Okulu

25-Ticaret Lisesi Bilgisayar laboratuvarı(2004 yılında yenilenmiştir)

26-Çaydurt Çimento İlköğretim Okulu Bilgisayar Laboratuvarı

27-Gazipaşa İlköğretim Okulu Bilgisayar Laboratuvarı

28-Sakarya İlköğretim Okulu Bilgisayar Laboratuvarı

29-Canip Baysal Lisesi Bilgisayar Laboratuvarı

30-Cumhuriyet İlköğretim Okulu Bilgisayar laboratuvarı

31-Emine ve Mehmet Baysal Uygulama Okulu Lojmanı

32- Bolu İzzet Baysal Otelcilik Meslek Lisesi’ne 8 derslikli Prefabrik Okul

33-Bolu İzzet Baysal Anadolu Lisesi 4 derslikli Prefabrik Okul

34-Bolu Abant İlköğretim Okulu 4 derslikli Prefabrik Okul

35-Bolu Atatürk İlköğretim Okulu 8 derslikli Prefabrik Okul

36-Bolu Atatürk Lisesi 4 derslikli Prefabrik Okul

37-Bolu Çaydurt İlköğretim Okulu 4 derslikli Prefabrik Okul

38-Bolu Mimar İzzet Baysal Endüstri Meslek Lisesi 2 derslikli Prefabrik Okul

39-Bolu Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Konser Salonu

40-Bolu Fen Lisesi Spor Salonu

41-İzzet Baysal Sağlık Meslek Lisesi ve Yurdu

42-Canip Baysal Öğrenci Yurdu

43-Mebrure ve İlhan Bağışgil Anaokulu 1

44-Bolu Anadolu Öğretmen Lisesi Solmaz ve Ahmet Baysal Çok Amaçlı Salon

45-Emine-Mehmet Baysal Lisesi

46-Mebrure-İlhan Bağışgil Anaokulu 2

47-Emine-Mehmet Baysal Lisesi Spor Salonu

48-Emine Ana Anaokulu

49-Mimar İzzet Baysal Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi Spor Salonu (MB) 11.05.2014

50-İzzet Baysal İlkokulu Ek binası

51-Refika Ana Anaokulu

52-Mehmet Baysal Spor Salonu

53-Kadriye Ana Anaokulu

54-İzzet Baysal Ortaokulu ve Spor Salonu inşaatı devam etmektedir.

 

BOLU ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ

1-Fen-Edebiyat Fakültesi

2- Fen-Edebiyat Fakültesi Laboratuvar binaları ve donanımı, Bilgisayar Laboratuvarı ve bu laboratuvarların tefrişi

3- Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Erkek Öğrenci Yurdu (800 kişilik, tefrişi ile birlikte)

4- Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kız Öğrenci Yurdu (800 kişilik, tefrişi ile birlikte)

5- Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Elemanları Lojmanı (A blok, 20 daire)

6- Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Elemanları Lojmanı (B blok, 20 daire)

7- Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Elemanları Lojmanı (C blok, 20 daire)

8- Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Elemanları Lojmanı (D blok, 20 daire

9- Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyal Tesisleri (114 yatak kapasiteli)

10- Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Personel ve Öğrenci Yemekhaneleri 2 Blok (2000 kişilik-donanımlı)

11- Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Isıtma Tesisleri

12- Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bolu Meslek Yüksekokulu Kantin tefrişi ve Bilgisayar Laboratuvarları

13- Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi çok amaçlı Kültür Merkezi donanımları ile birlikte (26.10.1995)

14- Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kapalı Spor Tesisleri Kompleksi (Türkiye’de türünün üçüncüsü olan ve İtalyan şişirme teknolojisi ile dökülen 2 adet betonarme kubbe ve ortasında bir idare binası ile meydana gelen tesisler, tefrişi ile birlikte)

15- Bu binaların çevre tanzimi ve yolları vakıf tarafından yaptırılmıştır

16- Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlük Binası, donanımı ile birlikte.

17- Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Araştırma Görevlileri için Lojman(E Blok 20 daire)

18- Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Görevlileri için Lojman (F Blok 20 daire)

19- Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Görevlileri ile ilgili Lojman (G Blok 20 daire)

20- BAİBÜ Isı Merkezi Binası

21- Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Camisi

22- Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Turgut Gülez Araştırma Laboratuvarı

23- Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin temeli 28 Kasım 1998 de Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel tarafından atıldı. 14 Kasım 2002 de devir teslim tutanağı ile üniversiteye teslim edildi.

24- Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Tıp Fakültesi Morfoloji Binası 23 Eylül 2003 de devir teslim tutanağı ile üniversiteye teslim edildi.

25- Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Hayvan Laboratuvarı ve Isı Merkezi

26- Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Eğitim Fakültesi Bilgisayar Laboratuvarları ile Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Otomasyonu.

27- Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi (2006-2007 akademik yılında hizmete girmiştir)

28-  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Canip Baysal Camii Ek İnşaatı

29-İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi  (11 Mayıs 2013)

30- BAİBÜ Seben İzzet Baysal Meslek Yüksekokulu (15 Ekim 2014 tarihinde açılışı yapıldı)

31- BAİBÜ Seben İzzet Baysal Meslek Yüksekokulu Öğrenci Yurdu

32- BAİBÜ Seben İzzet Baysal Meslek Yüksek Okulu Basketbol ve Voleybol Sahası

 

 

SAĞLIK TESİSLERİ VE SOSYAL HİZMET TESİSLERİ

1-35 adet İzzet Baysal Sağlık Evi (Bolu Merkez ve İlçe Köylerine); donatılmış olarak

2-Bolu Merkez İlçe’ye 5 No’lu İzzet Baysal Sağlık Ocağı

3- Bolu Refika Baysal Ana sağlık Merkezi, Misafirhane ve Hemşire Eğitim Merkezi

4-Bolu İzzet Baysal Acil Servis Ünitesi (Bilahare gene Vakıf tarafından İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk hastanesine dönüştürülmüştür.)

5-Bolu Mehmet Baysal Hemşire Eğitim Merkezi (donanımlı)

6-Bolu Emine Baysal Hasta Pavyonu(donanımlı) 

7-Bolu İzzet Baysal Hemodializ Ünitesi

8-Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi Külliyesi (200 yataklı)

9-Bolu Devlet Hastanesi’ne Sterilizatör

10-Bolu Baysal Camii

11-Bolu İzzet Baysal Yaşlılar evi ve Kız Yetiştirme Yurdu

12-Bolu İzzet Baysal Huzurevi(donanımlı)

13-Bolu İzzet Baysal Huzurevi Lojman ve İdare Binası

14-İstanbul İzzet Baysal Huzurevi (donanımlı)

15-Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi Sosyal Hizmet Binası

16-Bolu SSK Hastanesi’ne Otoanalizatör ve 6 adet Hemodializ cihazı

17-İstanbul Sarıyer Belediyesi İzzet Baysal Sağlık Merkezi tıbbi donanımları.

18-İzzet Baysal Hastanesi Bulvarı (Belediye eliyle)

19-İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi.(tüm donanımı ile)

20-Solmaz ve Ahmet Baysal Öğretmen evi  (tüm donanımı ile)

  

Ahmet Gökhan SERİN
Bolu Kent Müzesi Personeli

   

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu