Müze Hakkında

Bolu Belediyesi tarafından hayata geçirilen tarihsel ve kültürel geçmişimizi içerisinde barındıran Bolu Kent Müzesi, 500 metrekarelik alanda hizmet vermekte olup, dijital ortama aktarılan belgeler ile birlikte 25 bin 811 adet arşive ev sahipliği yapmaktadır.

Köroğlu Diyar’ının geçmişine ışık tutmayı ve gelecek nesillere aktarmayı hedefleyen Bolu Belediyesi, çeşitli müze, kütüphane ve devlet arşivinde yıllardır muhafaza edilen Bolu ve Köroğlu ile ilgili belgeleri inceletmiş, Osmanlı dönemine ait Bolu ve Köroğlu ile ilgili birçok belgeyi yapılan girişimler sonucu dijital ortamda bünyesine kazandırmıştır. Bolu’nun Hayırsever babası İzzet Baysal ile ilgili özel bir bölüm oluşturulmuş, Bolu’nun geçmişine ışık tutan her türlü belge, fotoğraf, harita, mühür, obje ile kültürel ve sanatsal olarak yapılan etkinliklere ait dokümanların bulunduğu koleksiyon Bolu Kent Müze’sinde sergilenmektedir.

Devlet Arşivleri Daire Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal ve Şube Müdürü Ahmet İnce’nin katkılarıyla yapılan araştırmalar sonucu İstanbul Arkeoloji Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi, Harbiye Askeri müzesi, Şişli Atatürk Müzesi, Vakıf Eserleri Müzesi, Milli Kütüphane ve Devlet Arşivlerinde kapsamlı bir araştırma yapılmıştır. Araştırmalarda yaklaşık 22 bin belge tek tek incelenerek Bolu ve Köroğlu ile ilgili tüm belge ve dokümanlar arşivlerden çıkartılarak, belge ve dokümanlar her hangi bir ücret ödenmeksizin dijital ortamda Bolu Kent Müzesine kazandırılmıştır.

 

Müze Dokümanı

Efemera: 2755 adet

Fotoğraf: 3798 adet

Obje: 553 adet

Köroğlu Arşivi: 387 adet

Bolu Arşivi Kaynak Ve Dergiler: 228 adet

Makamdan Gelen Yayınlar: 166 adet

Dijital Kayıt: 24.657 sayfa